Seikluste põhiteemad

miniLABOR-i teadusseiklused toimuvad väljakuulutatud asukohtades kuni 45 minutiliste tundidena, kus igal korral teeme ühe loodus- ja täppisteadust puudutava eksperimendi- iga laps saab eksperimendi ise või meeskonnatööna läbi viia ja siis uurime, milliseid tähelepanekuid ning järeldusi eksperimendist teha saame. Arutleme ja püüame leida vastuseid tekkinud küsimustele. Samuti koostame iga tunni kohta sissekande labori uurimispäevikusse.

Meie teadusseiklused on alljärgnevad:
Inimene – Teeme katseid, mis on seotud inimese kuulmise, nägemise, haistmise, maitsmise, hingamise, kompimise ja tajumisega. Näiteks heli levimine läbi toru ja mööda kõnelevat nööri. Teeme paberist pilli ja lihtsa fotoaparaadi. Vaatleme optilisi illusioone ja teeme 3D prillid. Tajume naha tundlikkust läbi kompimise ja loeme pimekirja. Teeme reaktsioonimõõtja, keelekaardi maitsmismeelte jaoks.

Elusloodus – Jälgime puud läbi aasta ja teeme puu vaatluspäeviku. Kasvatame seemnest taime ja roniva porgandi. Teeme kartulilabürindi. Uurime vee liikumist taimedes ja  muudame lilleõie värvi. Ehitame tõugumaja vihmausside tegevuse jälgimiseks ja muudame sipelgate ning mullakakandite teerada. Teeme ise jogurtit, vaatleme pärmseeni ja käärimist.

Keskkond – Millest tuleb öö ja päev? Jälgime päikese liikumist läbi aasta. Teeme ise pudeltermomeetri, tuulekiiruse mõõtja, baromeetri, päikesekella.

Peeglid ja läätsed – Kuidas töötavad peeglid ja prillid? Kuidas valgus murdub? Teeme ise periskoobi, kaleidoskoobi, teleskoobi, vikerkaare, spektroskoobi.

Vedelikud – Millised on vee olekud? Teeme ujuvuskatseid, vaatleme, mis on vee “nahk” ja puhastame vett. Teeme suuri ja väikeseid mulle, kihisevaid jooke, “vulkaani”, katseid hapete ja alustega.

Jõud ja liikumine – Mis on tasakaal? Teeme tasakaalu trikke näiteks munakoore ja telliskividega. Teeme katseid, mis on seotud maa poole kukkumisega ja lendamisega, teeme pendlid, õhupalliraketi, pudelraketi, hüdraulilise tõstuki, teeme aurupaadi ja õhupallist hõljuki.

Elekter ja magnetid – Teeme kartuli jõujaama. Teeme hõljuvad magnetid, magnet nukuteatri ja magnet kompassi. Teeme staatilist elektrit õhupallidega ja miniatuurset välku. Ehitame ise kindlakäe mängu, patarei ja lüliti.

Seikluste põhiteemad kommenteerimine on välja lülitatud
    Powered by Wordpress.